Svjetska sedmica dojenja od 01.08. - 07.08.2015

Objavljeno 31.7.2015.

 

Ovogodišnja "Svjetska sedmica dojenja" obilježava se od 01.08.-07.08.2015. godine , pod sloganom "Podrška dojenju: Dojenje na radnom mjestu" ističući značaj omogućavanja dojenja na radnom mjestu tako da majke mogu da uspostave i održe optimalno dojenje.

 

Majčino tijelo proizvodi antitijela za bolesti kojima je izložena u svojoj okolini, pa majka prozvodi mlijeko po mjeri za borbu protiv bolesti kojima je izložena i njezina beba.

-  Dojenje zadovoljava bebine emocionalne potrebe i povećava povezanost između majke i djeteta

 - Dojenjem beba dobiva ne samo hranu, nego i dodir i ljubav

-  Dojenje je posve intiman čin između majke i bebe, kojim se stvara neraskidiva emocionalna veza.

 

Poznato je da hormon oksitocin, osim što potiče kontrakcije maternice i otpuštanje mlijeka, potiče razvoj majčinskog ponašanja i vezivanje majke i potomaka. Dojenje pozitivno utječe na majčino raspoloženje, dojena djeca manje plaču i brže napreduju, a njihove majke bolje se emocionalno odazovu na njihove potrebe. Majčino mlijeko jedini je prirodan izvor svih hranjivih sastojaka potrebnih bebi. U potpunosti je prilagođeno potrebama djeteta, a sadrži bioaktivne sastojke koji pospješuju rast i razvoj bebe. To je zaista jedinstvena materija koja se ne može umjetno stvoriti, niti kopirati.

Dojenje je prirodan način ishrane djece kojim se obezbjeđuju nutrijenti potrebni za zdravi rast i razvoj. Prema podacima SZO i UNICEF-a 95% majki može dojiti svoje dijete, a za uspjeh u tome su od izuzetnog značaja obezbjeđivanje adekvatnih informacija te podrška porodice, zdravstvenog sistema i cijelog društva.  Majčino mlijeko je hemijski i kalorijski potpuno prilagođeno potrebama novorođenčeta i dojenčeta, kao i osobinama njegovog intenstinalnog trakta, zatim predstavlja najjednostavniji način ishrane i praktično je sterilno. Pored ovog, dijete hranjeno majčinim mlijekom ima brže emocionalno i socijalno sazrijevanje, a sa ekonomskog aspekta majčino mlijeko predstavlja najjeftiniji način ishrane. Prirodna ishrana majčinim mlijekom smanjuje rizik od morbiditeta i mortaliteta kod dojenčadi u svim zemljama svijeta, pa čak i u razvijenim zemljama.

Globalna strategija SZO i UNICEF-a o ishrani dojenčadi i male djece definiše globalnu javnozdravstvenu preporuku, prema kojoj dojenčad trebaju isključivo dojiti u prvih 6 mjeseci života uz komplementarnu ishranu od šestog mjeseca i nastavak dojenja do 2 godine života i preko dvije godine. Iako skoro sve majke mogu dojiti svoju djecu i proizvesti dovoljno mlijeka izbor o načinu ishrane dojenčata je njena vlastita odluka. Zato sve majke, prije donošenja odluke o načinu ishrane svog djeteta, trebaju biti dobro informisane o značaju i prednostima ishrane majčinim mlijekom. Prema preporukama SZO dojenje se može podržati kroz razne mjere i aktivnosti, kao što su: savjetovanje, podučavanje i primjena dobre prakse plaćanja zaposlenih majki za vrijeme porodiljskog odsustva. Mass mediji i edukacija od strane autoriteta mogu igrati važnu ulogu u osnaživanju socijalnih normi za podršku ovih aktivnosti.

 

Jedna od značajnih aktivnosti vezanih za podršku i unapređenje dojenja je obilježavanje "Svjetske sedmice dojenja", koju inicira WABA (Svjetska alijansa za akciju dojenja) svake godine od 1992 godine.

Služba za zdravstvenu zaštitu djece u ZU Dom zdravlja Bihać kontinuirano tokom cijele godine pruža savjete o načinu ishrane, odnosno o dojenju beba, a roditelji se mogu svakodnevno javiti u službu radi dobivanja potrebnih savjeta.

 

2012 Dom zdravlja Bihac