13. mart - Svjetski dan bubrega

Objavljeno 13.03.2014.

 

Svjetski dan bubrega obilježava se na inicijativu Međunarodnog društva za nefrologiju (The International Society of Nephrology) i Internacionalnog udruženja Fondacija za bubreg (International Federation of Kidney Foundations) u više od 100 zemalja širom svijeta. Od 2006. godine obilježava se svakog drugog četvrtka u martu mjesecu. Cilj je podizanje svijesti o važnosti bubrega, organa koji ima ključnu ulogu u održavanju života i upoznavanje javnosti da su bolesti bubrega česte, opasne i izlječive. 

Slogan ovogodišnjeg Svjetskog dana bubrega „Bubrezi su stari koliko i ti. Čuvaj svoje bubrege“ ima za cilj da istakne godine starosti kao faktor rizika za nastanak bolesti bubrega.

Glavna funkcija bubrega je izlučivanje toksičnih produkata metabolizma i viška tečnosti iz organizma. Bolesti bubrega čine veliku grupu oboljenja, različitog uzroka, toka, kliničke slike i prognoze. Ova oboljenja najčešće su izazvana infekcijama, metaboličkim poremećajima, toksinima i drugim uzrocima, a manifestuju se kao upale bubrega (glomerulonefritis, pijelonefritis, nefrotski sindrom) i akutna, odnosno hronična smanjena funkcija bubrega (bubrežna insuficijencija).

 

KAKO SE MOŽE ZNATI DA BUBREZI SLABO RADE?

Većina bolesnika koja kreće na dijalizu nije znala da ima bubrežnu bolest, nisu se zbog nje liječili, suočili su se s bubrežnom slabošću tek koji mjesec prije nego je započeto liječenje hemodijalizom ili peritonejskom dijalizom. Kronična bubrežna bolest ne boli, ona tiho oštećuje bubrege i daje znakove tek kad su bubrezi gotovo potpuno "potrošeni". Prosječni bolesnik koji kreće na dijalizu ima 66 godina, češće je muškarac, ima prekomjernu tjelesnu težinu, šećernu bolest, povišen krvni tlak i masnoće u krvi, "ali ga to nije puno smetalo, donedavno se osjećao dobro i pravio planove kako će uživati u zasluženoj penziji/mirovini. Vrijednosti šećera u posljednje vrijeme nisu bile osobito visoke. Ima povišen tlak, ali tlak imaju svi u porodici/obitelji”.

 

ZAŠTO BUBREZI PROPADAJU?

Gubitak bubrežne funkcije zbog kojeg se mora doživotno ići na dijalizu ili imati presađen bubreg, najčešće nastaje zbog šećerne bolesti. Ono što se prije zvalo starački dijabetes, blaga šećerna bolest ili dobroćudna šećerna bolest nije nimalo dobroćudno. Trećina bolesnika koji moraju ići na dijalizu da bi preživjeli, izgubili su bubrege zbog šećerne bolesti.

Bubrege (i druge organe) uništava i ona šećerna bolest koja prividno ne izaziva velike poteškoće, kod koje šećer u krvi ne mora biti jako povišen, koja se ne liječi inzulinom, pa čak i ona koja nije liječena tabletama. Dogodi se da se šećerna bolest otkrije istovremo kad i bubrežno zatajenje, a da bolesnik za nju prethodno nije ni znao. To ne znači da šećerne bolesti nije bilo ranije, ali su njeni znakovi bili neprepoznati ili zanemarivani. Da bi šećerna bolest uništila bubrege potrebno je dvadesetak godina.

Dugogodišnji povišen krvni tlak, osobito slabo ili nikako liječen, postepeno oštećuje najmanje krvne žile bubrega i onemogućava da bubrezi rade normalno. Povišen krvni tlak ne izaziva tegobe i ne upozorava bolesnika na potrebno liječenje dok ne napravi trajnu štetu na bubrezima, srcu, mozgu. Zbog toga što je hipertenzija bezbolna, česta i trajna, mnogi zanemare liječenje hipertenzije. Osobito malo osoba provodi upute o zdravom načinu života, što je ključan dio liječenja hipertenzije. Sve je više debelih osoba, a debljina je glavni uzrok povišenog krvnog tlaka. Hipertoničari lijekove počnu redovito uzimati tek kad imaju tegobe zbog oštećenja srca, mozga ili krvnih žila.

Ateroskleroza (sužavanje arterija zbog odlaganja masnoće) uzrok je smanjenog dotoka krvi pa nastaje infarkt srca, moždani udar, puknuće aorte, odumiranje dijelova nogu koje treba amputirati. Sužavanje bubrežnih arterija onemogućava normalan rad bubrega, bubrezi se skvrče i na kraju potpuno zataje. I ova je bubrežna bolest nezamjetna i bezbolna, jedini znak je ponekad pogoršanje dugogoodišnje hipertenzije.

Bubrezi mogu propasti i zbog bolesti kojima su od početka zahvaćeni samo bubrezi. Glomerulonefritis je imunološka bolest koja može izazvati zatajenje bubrega. Policistična bubrežna bolest je najčešća od nasljednih bolesti bubrega. Bubrežni kamenci i prirođeni poremećaji bubrega, osobito udruženi s bakterijskim upalama mogu dovesti do propadanja bubrega.  Šećerna bolest, povišen krvni tlak i ateroskleroza su česte bolesti. Zatajenje bubrega najčešće nastaje zbog šećerne bolesti, povišenog krvnog tlaka i ateroskleroze, koje djeluju pojedinačno, ali još češće u iste osobe udruženo.

 

MOŽE LI SE SPRIJEČITI PROPADANJE BUBREGA?

Ako se oštećenje bubrega otkrije rano, primijenit će se liječenje koje može usporiti, ili zaustaviti dalje oštećenje bubrega, ili čak popraviti štetu. Kronična bubrežna bolest i opasnost gubitka bubrežne funkcije može se otkriti u ranoj fazi pregledom mokraće i krvi. Bjelančevine u mokraći govore o opasnosti pogoršanja rada bubrega, iz kreatinina u krvi izračuna se stupanj postojećeg oštećenja bubrega. Osnovni cilj liječenja je smanjiti propuštanje bjelančevina u mokraću, izborom lijekova za krvni tlak. Bit će primijenjene i sve druge mjere koje čuvaju bubreg.

 

RIZIK PRERANE SMRTI

Kronična bubrežna bolest nije samo rizik za propadanje bubrega i potrebu liječenja dijalizom. Mnogo je veći rizik prerane smrti u bolesnika koji imaju smanjen rad bubrega i bjelančevine u mokraći. Bolest bubrega pogoršava bolesti krvnih žila, srca i mozga, smanjuje kvalitetu života (nakon infarkta, moždanog udara, amputacije) i povećava rizik smrti za više od 10 puta. 

 

ČIJI SE BUBREZI MORAJU PROVJERAVATI?

Osobe s poznatom bubrežnom bolešću zahtijevaju redovito liječenje i kontrolu. Sve osobe sa šećernom bolešću, hipertenzijom, osobe čiji srodnici su liječeni dijalizom i osobe s bolestima srca i krvnih žila trebaju provjeru urina i krvi da se utvrdi stanje bubrega.

 

Sedam zlatnih pravila!

1. Budite fizički aktivni i u formi - na taj način možete bolje kontrolisati krvni tlak i tjelesnu težinu.

2. Redovno kontrolišite šećer u krvi - rano otkrivanje i primjereno liječenje šećerne bolesti smanjuju učestalost dijabetičke nefropatije i zatajenja bubrega.

3. Kontrolišite krvni tlak - arterijska hipertenzija drugi je po učestalosti uzrok oštećenja bubrega.

4. Jedite zdravu hranu i kontrolišite tjelesnu težinu - smanjite unos soli na 5 do 6 grama dnevno. Ne dosoljavajte hranu!

5. Održavajte zdravi unos tekućine - 1, 5 do 2 litre vode dnevno znatno olakšava bubrežnu funkciju čišćenja štetnih produkata iz krvi. Osobe s bubrežnim kamencima moraju piti i više.

6. Ne pušite - pušenje djeluje nepovoljno na cirkulaciju krvi kroz bubrege i na taj način ih oštećuje, a istovremeno povečava rizik od raka bubrega za 50%.

7. Ne uzimajte nekontrolisano lijekove - lijekovi protiv bolova mogu oštetiti vaše bubrege.

Provjerite funkciju bubrega ako imate jedan ili više rizičnih činioca

 

 

2012 Dom zdravlja Bihac