Brucelosis
Objavljeno 21.4.2015.
Bruceloza je primarno infektivna bolest domaćih životinja (zoonoza), koja se direktno ili indirektno prenosi na ljude.
UZROČNICI Bruceloze – Brucellae spadaju u prilično otporne bakterije koje su vrlo rezistentne prema sušenju i mogu se mjesecima održavati u stajskom đubrivu i prašini i jako dugo u mlijeku i mliječnim proizvodima. Direktno sunčevo svjetlo, rastvori dezinfekcijskih sredstava, povišena temperatura i pasterizacija ih brzo ubijaju. Većina infekcija uzrokovana je vrstama B.abortus (od stoke), B.melitensis, B.canis (od pasa) i B.suis (od svinja).
REZERVOAR ZARAZE – domaće životinje osobito, ovce, koze goveda ....
IZVOR ZARAZE - krv, urin, feces, mlijeko, pobačeni fetus, placenta i vaginalni sekret inficiranih životinja
PUT PRENOSA - izravni kontakt sa zaraženim životinjama (malene ogrebotine kože), alimentarno (nekuhano mlijeko i mliječni proizvodi) i rjeđe inhalacijom kroz dišne puteve tj. udisanjem infektivnog aerosola (prilikom čišćenja zaostale posteljice) te preko konjuktivalnih i ostalih sluznica.
INKUBACIJA - znatno varira i u prosjeku iznosi od 5 – 21 dan
BOLEST - je karakterizirana akutnim i podmuklim početkom s kontinuiranom inetrmitentnom ili iregularnom temperaturom varijabilnog trajanja, obilnijim znojenjem osobito noću, umorom, nedostatkom apetita, gubljenjem na težini, bolovima u najrazličitijim dijelovima tijela, artralgijama (bolovima u zglobovima) i neuralgijama (bolovi kod oštećenja perifernih nerava). Kod oko polovice bolesnika javlja se već na početku bolesti otok limfnih čvorova i slezene i bude naročito izraženo u fazi lokalizacije infekta kada prevladaju klinički znaci i simptomi ovisno od pogođenog organa ili organskog sistema. Ako se bolest ne dijagnosticira i ne liječi smrtnost je manja od 50% a bolest se u preživjelih pacijenata ponovo očituje. Bolesnici sa akutnom nekompliciranom brucelozom obično se oporave za 2 – 3 sedmice. Komplikacije su rijetke a uključuju subakutni bakterijski endokarditis, meningitis, encefalitis, neuritis, orhitis, kolecistitis, apsces jetre i lezije na kostima.
DIJAGNOZA – borj leukocita je obično normalan ili smanjen sa relativnom ili apsolutnom limfocitozom za vrijeme aktunog stadija. Konačna dijagnoza zasniva se na izolaciji uzročnika obično iz krvi ili rjeđe iz urina, likvora i tkiva.
MJERE PREVENCIJE I SUZBIJANJE - se odnose na rano otkrivanje inficiranih životinja njihovo izdvajanje i ubijanje; pasterizaciju mlijeka i pravljenje proizvoda od pasteriziranog mlijeka; strogu kontrolu zaklane i stoke za klanje; dezinfekciju pobačenih fetusa, placente i vaginalnog sekreta životinja koje su pobacile; zdravstveno prosvjećivanje mesara, stočara, seoskog stanovništva i drugih ugroženih grupa.
PROTUEPIDEMIJSKE MJERE – prijava oboljelog; hospitalizacija i izolacija oboljelih u slučaju infekcije brucelom melitensis; dezinfekcija izlučevina bolesnika; epidemiološko izviđanje; uzimanje krvi životinja za serološke pretrage; izdvajanje životinja sumnjivog stanja; sprečavanje miješanja životinja; zabrana klanja stoke, muženja i pravljenja mliječnih proizvoda u vrijeme epidemije; pooštrena veterinarska kontrola uvoza i izvoza stoke. Osim toga vrše se serološka ispitivanja kontakta; zdravstveno prosvjećivanje, stručne upute zdravstvenim djelatnicima, protuepidemijska dezinfekcija na zaraženom području, serološko testiranje životinja zaraženog i ugroženog područja; izolacija i eutanazija pozitivnih grla; neškodljiva dispozicija lešina zaraženih životinja i njihovih proizvoda; zabrana prometa mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda sa zaraženog i ugroženog područja i intenziviranje sanitarnog i veterinarskog nadzora.
HIGIJENSKO – EPIDEMIOLOŠKA SLUŽBA DZ BIHAĆ provodi mjere nadzora na terenu i to:
- Prijavljivanje (razmjena informacija između humane i veterinarske službe, sinhrono provođenje aktivnosti)
- Epidemiološko istraživanje i aktivno traženje oboljelih i sumnjivih (nadzor nad osobama koje su bile u kontaktu sa bolesnim i zaraženim životinjama i njihovim proizvodima)
- Zdravstveno prosvjećivanje osobito ugroženih skupina (vlasnici životinja, pastiri, mesari i dr.)
- Distribucija informativnog materijala, stručno metodoloških uputstava zdravstvenim profesionalcima
- Sinhroniziranje aktivnosti sa općinskim veterinarskim i inspekcijskim službama u provođenju ostalih mjera (DDD, izolacija i eutanazija pozitivnih životinja, neškodljiva dispozicija lešina zaraženih životinja i njihovih proizvoda)
2014 godine HE Služba je imala 5 prijavljenih slučajeva oboljelih od bruceloze a u 2015 taj broj je povećan i do sad je registrirano 13 slučajeva.